Ogrody wertykalne

Czym są zielone ściany?

Zielone ściany, określane również jako żywe ściany lub ogrody wertykalne, stały się w ostatnich latach nowym, rosnącym trendem w budownictwie i dekoracji wnętrz. Połączenie ogrodów wertykalnych ze środowiskiem miejskim nie dość, że dodaje uroku i atrakcyjności ozdobionemu pomieszczeniu (lub całemu budynkowi), ale niesie za sobą również wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia

Wolno stojący zielony parawan lub przytwierdzona ściana wertykalna może być dopasowana do każdych warunków. Różnorodność w projektowaniu zielonych ścian jest ograniczona tylko przez pomysłowość i wyobraźnie. Zamknięta w eleganckiej ramie bujna kompozycja roślina z automatycznym systemem nawadniania to doskonałe rozwiązanie dla zapracowanych i nie mających czasu na podlewanie roślin. Bliskości natury na wyciągnięcie ręki.

Zielone ściany, co to takiego?

Ściany z roślinami to pionowe, wertykalne konstrukcje, mogące być pełne żywych zielonych lub kwitnących roślin. W zamkniętej przestrzeni umieszcza się różne rodzaje żywej zieleni, mogą to być roślinny ozdobne czy zioła. Zielone ściany to pionowy system uprawy roślin, posiadający odpowiednie systemy nawadniania. Rośliny na świanę w nowej prawie bezobsługowej formie to przyszłość w zrównoważonej dekoracji wnętrz.

Inteligentna ściana z roślinami często wygląda podobnie jak jej zwyczajny odpowiednik, ale dzięki wykorzystaniu technologii wiele funkcji zielonej konstrukcji mogą zostać zautomatyzowane i monitorowane, co zwiększy efektywność rozwoju roślin.

Ogród wertykalny znacznie różni się od popularnych, zielonych fasad, które często wspinają się po ścianach niektórych budynków. Zielona ściana znajduje się na powierzchni ściany, podczas gdy fasady są zakorzenione w ziemi. Cechą zielonej ściany jest też to, że można od razu zamontować gotowy, rozrośnięty ogród, a zakładając zieloną fasadę trzeba mieć na uwadze, że musi ona rosnąć od początku.

Zalety i korzyści zielonych ścian

Po pierwsze, nie można ignorować wizualnych zalet ogrodów wertykalnych. Zielona ściana w salonie wypełni wnętrze domu pozytywną energią i kolorytem. Roślinność wpływa pozytywnie na samopoczucie. Przyciągające wzrok zielone konstrukcje mają ogromny wpływ na styl pomieszczenia, definiując je swoją świeżością i naturalnością. Zielona ściana stanowi świetny kontrast dla betonu, cegieł i chłodu miejskiego krajobrazu. Stosowanie żywych roślin stwarza nieograniczone możliwości w aranżacji wnętrz.

Poza korzyściami wizualnymi i biofilnymi zielonych ścian, trzeba również wspomnieć, że zieleń funkcjonująca w takiej formie charakteryzuje się naturalną zdolnością oczyszczania i nawilżania powietrza wnętrz. Dzięki połączeniu ulepszonej cyrkulacji, specyficznego położenia i zastosowania nowoczesnych technologii, taki ogród zapewnia lepsze właściwości prozdrowotne, w szczególności dla astmatyków i alergików.

Funkcje przyjazne dla budownictwa przy zastosowaniu zielonej ściany

Roślinność osadzona na ścianach budynków jest również korzystna energetycznie. Rośliny na ścianie obniżają ogólną temperaturę budowli osłaniając ją przed bezpośrednim wystawieniem na działanie promieni słonecznych. Co więcej, przy użyciu roślin wertykalnych zmniejszy się również ilość ciepła uciekającego w zimie.

Proces transpiracji roślin może nieznacznie obniżyć temperaturę wnętrza, a tym samym działać jako swego rodzaju zielone klimatyzatory. Dodatkowo duża ilość materii roślinnej pomaga również zmniejszyć poziom hałasu. Dlatego zielone ściany rewelacyjnie tłumią dźwięk.

Rodzaje zielonych ścian

Zielone ściany mogą być różnorodne nie tylko ze względu na mnogość zawartej w nich roślinności. Co więcej, projektowanie i procesy produkcji tych ogrodów stale się rozwijają, zapewniając coraz to nowsze i lepsze możliwości zielonej ściany. Istnieją różne rodzaje ogrodów ściennych, które różnią się między innymi docelowym miejscem ich położenia, rozmiarami czy modelami.

Zielone ściany można założyć zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Oba typy są wykorzystywane do różnych celów i w różnych środowiskach. Na zewnątrz, zielona ściana jest przede wszystkim elementem wizualnym. Chociaż dodatkowo obniża ogólną temperaturę, wychwytuje wodę deszczową i izoluje budynki i najczęściej jest wykorzystywana do wprowadzania zieleni do miejskiego habitatu. Budowa zewnętrznych, żywych ścian ma jednak ograniczenia klimatyczne, ponieważ rośliny muszą wytrzymać warunki otoczenia, które czasami mogą mieć negatywny wpływ na ich strukturę i komfort. Natomiast wewnętrzne zielone ściany są zwykle pozbawione tego problemu, lecz mają więcej ograniczeń pod względem wielkości, ponieważ muszą pasować do przestrzeni, w której się znajdują. Ze względu na ta, są one jednak znacznie łatwiejsze w pielęgnacji. Inteligentne, zielone ściany są używane tylko w pomieszczeniach zamkniętych jako ogrody domowe, ponieważ ich efektywność oczyszczania powietrza nie byłaby wystarczająco efektywna, aby wpływać na przestrzeń zewnętrzną. Co więcej, rośliny używane w niektórych zielonych ścianach to tropikalne formy życia i nie przetrwałyby większości warunków naszego świata zewnętrznego.

Pielęgnacja żywej zielonej ściany

Woda jest niezbędna do przetrwania roślin, dlatego też większość zielonych ścian posiada zintegrowane systemy nawadniające, dostarczające swoim rośliną składniki odżywcze za pomocą systemów irygacyjnych: recyrkulacyjnych lub bezpośrednich. System recyrkulacyjny cyrkuluje wodę, pompując ją i rozprowadzając z wbudowanego zbiornika. Woda w systemie bezpośrednim może być uzupełniana ręcznie lub z sieci wodociągowej budynku. Aby służyć swojemu celowi zielona ściana, inteligentna czy też nie, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak wszystkie inne ogrody, żywa ściana wymaga okresowej wymiany roślin. Warto tutaj wspomnieć o modułach Pixel Garden, jako jeden z naszych produktów. Jest to system składający się z sąsiadujących ze sobą, wymiennych donic kubełkowych, które z łatwością można pielęgnować i w prosty sposób zmienić ich kompozycję dzięki segmentowemu charakterowi.

Zapraszamy do zobaczenia naszych realizacji, na prawdę warto..

Umów się na konsultację jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach utrzymania bezobsługowej zieleni we wnętrzach.

    Call Now Button